mobile

Programista Aplikacji Mobilnych: Jak Wybić Się Spośród Innych Kandydatów.

Przyszły programisto aplikacji mobilnych! Czy siedzisz przed komputerem i zastanawiasz się, czy jesteś gotowy na rozmowę rekrutacyjną? Mam dla Ciebie kilka rad w kwestii rozmowy rekrutacyjnej. Opowiem Ci, co jest dla mnie ważne podczas rekrutowania kandydatów na stanowisko programisty aplikacji mobilnych. 

Nie chcę tutaj poruszać konkretnych zagadnień technicznych, które musisz znać, aby przystąpić do rekrutacji na stanowisko mobile developera. Chcę Ci za to przedstawić, czym się kieruję, podczas podejmowania decyzji o zatrudnieniu nowej osoby do zespołu. Na końcu dowiesz się, gdzie szukać ofert pracy.

Być czy nie być programistą aplikacji mobilnych?

Zdobywanie pracy jako developer aplikacji mobilnych może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z IT. Być może zastanawiasz się: jakie minimalne techniczne umiejętności musisz spełniać, żeby dostać pierwszą pracę na stanowisko programisty aplikacji mobilnych. Powiem Ci z mojego doświadczenia, co jest dla mnie ważne podczas procesu rekrutacji. Podzielę się z Tobą jakie umiejętności i cechy są szczególnie cenione przeze mnie podczas poszukiwania idealnych kandydatów.

Oczywiście jestem tylko pewnym wycinkiem rynku i każda osoba będąca odpowiedzialna za rekrutację zwraca uwagę na inne ważne dla niego cechy kandydata i niekoniecznie zgodzi się z tym, co jest ważne dla mnie i zespołu, do którego rekrutuję nową osobę.

Mobile Developer – 5 Narzędzi, Które Ułatwiają Twoją Pracę.
Bądź najlepszy jako mobile developer. Znajdziesz tutaj 5 narzędzi oraz miejsc w sieci, z których korzystam w swojej codziennej pracy.

Jak podchodzę do wiedzy teoretycznej?

Pomimo że będąc programistą znajomość określonego języka programowania i technologii jest ważna, to jednak kluczowe są dla mnie umiejętne rozumowanie i łatwość w rozwiązywaniu problemów. Wychodzę z założenia, że ewentualne braki można szybko nadrobić. O ile jest na czym budować, dlatego ważne jest dla mnie znalezienie "tego czegoś" u kandydata.

Doceniam osoby, które, nawet jeśli nie znają odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie, poszukują jej w czasie spotkania. Lubię, gdy pokazują wnioskowanie i dzielą się swoim tokiem rozumowania. W takich sytuacjach jestem w stanie, ocenić jak kandydat analizuje i podejmuje decyzje. Nie potrzebuje kogoś, kto przedstawi mi czym jest MVVM czy wzorzec fabryka na podstawie suchej teorii. Tyle to powie mi pierwsza lepsza strona znaleziona w Google'u. Oczekuje, że powie mi, po co to jest i dlaczego mamy z tego korzystać. Oczekuję, że mój przyszły kolega programista będzie rozumiał to, o czym mówi. Bo to od tego zależy czy system, który będzie rozwijał, będzie właściwie przez niego budowany.

Jako programista przyznawaj się do niewiedzy.

Jest jeszcze jedna rzecz. Bardzo dla mnie cenna i łączy się z poprzednimi myślami. Znacznie bardziej wartościowa jest dla mnie odpowiedź "nie znam odpowiedzi, ale jej poszukam", niż przekonanie, że zna się wszystko. Chodzi o przyznawanie się do niewiedzy podczas rekrutacji, połączoną ze wspomnianą już próbą rozwiązania problemu i przedstawienia sposobu rozumowania.

😅
Wiadomo, musi być umiar. Jeśli zbyt często czegoś nie wie, to taki kandydat raczej do mojego zespołu nie dołączy.

Internet i teoria

Bądźmy szczerzy. Dzisiaj mamy Internet. Jeśli nie masz pomysłu na rozwiązanie problemu to użyjesz Google'a i wpadniesz na jeden, drugi czy trzeci blog i znajdziesz pomysł na rozwiązanie problemu. Dlatego ważniejsze jest dla mnie to czy kandydat wykazuje próby rozwiązywania problemów, nawet jeśli nie zna odpowiedzi na dane pytanie i jednocześnie rozumie w praktyce, o czym mówi. W skrócie: wykazuje zdolności inżynieryjne.

Własne projekty i aplikacje mobilne.

Chcę podkreślić, że praktyka czyni mistrza. I jeśli masz taką możliwość, to opowiedz o swoich projektach podczas rekrutacji. Nie ma znaczenia czy Twoja aplikacja ma brzydki UI. Jeśli aplikujesz na pozycję Flutter, React Native czy Xamarin Devleopera (chodzi mi tu o cross-platform) to nie ma też większego znaczenia czy przygotowałeś aplikację tylko na iOS, czy Android. Chodzi o to, że masz temat do rozmowy podczas rekrutacji. To jest świetna rzecz, bo możesz jako prawdziwy developer, pogadać z drugim developerem o swoim kodzie, praktykach które zastosowałeś czy podejściu do rozwoju Twojego projektu. Znacznie łatwiej będzie Ci się pochwalić lepszą znajomością danej platformy, właśnie bazując na własnym projekcie. Co więcej, uważam, że niewiele jest lepszych pomysłów, aby pomóc sobie podczas rekrutacji jako mobile developer.

📜
Koniecznie o tym wspomnij o własnych projektach w CV. Możesz załączyć link do GitHub, nazwę swojej aplikacji (jeśli można ją pobrać) lub krótki opis tego, nad czym aktualnie pracujesz, ale nie jest nigdzie dostępne.

Jeśli miałeś i rozwiązałeś jakieś znaczące problemy w swoim projekcie, to koniecznie się nimi podziel. To bardzo fajne case study do przegadania.

Inne artykułu o mobile na moim blogu:

mobile - Krzysiek Baranowski – Programistą Być
Architektura aplikacji, Flutter, Android, dobre praktyki, rozwój, praca w zespole developerskim – to tylko kilka z tematów, które tutaj znajdziesz.

Czy pasja jako programista aplikacji mobilnych jest potrzebna?

Pasja – to coś, co może Cię wyróżnić, ale nie sądzę, że jest to coś kluczowego. Oczywiście jako gość, który rekrutuje przyszłych członków zespołu, wyczuwam czy kandydat pasjonuje się aplikacjami mobilnymi. I z pewnością jest to przyjemne, ale nie po tym uznaję, że ktoś jest lepszym czy gorszym specjalistą. To sprawdzam w inny sposób. Znam wiele osób, które pracują w typowym podejściu od 08:00 do 16:00 i są świetni w tym, co robią.

Dlatego mój przyszły kolega z zespołu nie musi żyć programowaniem przez 24 godziny na dobę. 

Chcę jednak zaznaczyć, że z pewnością lepiej rozmawia mi się z kandydatami, którzy naprawdę kochają to, co robią. Jeśli Twoja pasja do tworzenia aplikacji mobilnych lub po prostu do programowania jest widoczna, zyskasz punkty. Tu nie ma wątpliwości.

👏
Pamiętaj, jednak, że samą pasją rekrutacji nie wygrasz. 

Moim zdaniem wygrasz rekrutację, stawiając na teorię, obudowaną praktyką, na których dumnie stoi Twoja otwartość na inne punktu widzenia i chęć pracy z innymi ludźmi.

Nowości i wiedza.

Rozwój technologii mobilnych jest dynamiczny. Aplikując na stanowisko programisty aplikacji mobilnych, musisz się starać (jak bardzo to możliwe) być na bieżąco z najnowszymi zmianami, jak również trendami. 

Jakie mam podejście do nowości w aplikacjach mobilnych. Czy musisz wiedzieć wszystko o Android i iOS?

Nie każdy trend wymaga poświęcania mu uwagi. Bądź jednak jego świadomy, bo za jakiś czas może stać się fundamentem danej technologii.

Jednak szczerze uważam, że my, programiści, powinniśmy być po prostu ich świadomi. Dlatego moim zdaniem kandydat, nie musi znać każdego nowego ficzerka w SDK "na blachę". Dobrze jest po prostu wiedzieć, że coś istnieje. Jak będzie trzeba, to znajdzie się czas, aby dowiedzieć się, jak tego użyć. Mamy przecież Google'a.

Nowe funkcjonalności i SDK wprowadzają zmiany do sposobu pracy z platformą mobilną. Nowe wersje SDK zmieniają sposób tworzenia aplikacji i mogą wymagać aktualizacji istniejących aplikacji. Co oznacza, że trzeba być świadomym, co się dzieje. Dlatego warto od czasu do czasu odwiedzić strony poświęcone natywnym platformom mobilnym i używaną przez Ciebie technologią (Flutter, React Native czy Xamarin) i sprawdzić co tam ostatnio piszczy.

Programista świadomy lepiej śpi, a ciągle analizujący nowości nie ma czasu na sen.

Wprowadzenie do Jetpack Compose
Mateusz Teteruk twórca mailingu Nowoczesny Android przedstawi Ci, czym jest Jetpack Compose.

Otwartość i ofensywność.

Bardzo ważną dla mnie kwestią są umiejętności interpersonalne. Zadając odpowiednie pytania, staram się wyczuć, jak kandydat będzie sobie radził w zespole. Chcę mieć pewność, że nie będzie osobą ofensywną, która będzie rozstawiać członków zespołu po kątach, ale zamiast tego będzie umieć przedstawić swoje zdanie bez urażania drugiej strony.

Chcę mieć pewność, że osoba, która dołączy do mojego zespołu, będzie budować na zdaniu, opinii innych członków, a nie narzucać ofensywnie swoje zdanie.

Mam zdecydowane przekonanie, że lepiej zatrudnić osobę, która ma mniejszą wiedzę techniczną, ale będzie umieć dogadać się z innymi, niż wymiatacza, który rozwali zespół od środka i zniechęci innych do pracy.

👉 Zachęcam Cię do przyjrzenia się Twojemu sposobu komunikacji i otwartości na opinie innych. Pamiętaj, że praca z kodem to tylko cześć Twojej pracy. Ta druga część to ludzie.

Dziarski Dev – Mailing Dla Ambitnych Programistów.
Jesteś Junior/Mid Developerem? Pokażę Ci jak zwiększyć Twoją widoczność w zespole developerskim, bazując na odpowiednich praktykach.

💥 Tworzę mailing o byciu skuteczniejszym devem. Dołącz do kilkudziesięciu osób, które czytają moje treści.

Rekrutacja na stanowisko programisty aplikacji mobilnych. Podsumowanie

Podsumowując, chcę Cię przekonać, że nie tylko nauka teorii jest ważna. Znacznie ważniejsze jest czy potrafisz użyć teorii w praktyce. Mało kogo przekonasz i raczej nikomu nie pomożesz znajomością MVVM czy SOLID'a, jeśli nie wiesz, PO CO one są i jakie realne problemy rozwiązują.

To, jak radzisz sobie w praktyce, Twoja pasja i zdolność do nauki to kluczowe rzeczy, na które zwracam uwagę podczas rekrutacji. Pokaż elastyczność myślenia, umiejętność rozwiązywania problemów i gotowość do nauki.

Dzięki temu będziesz bliżej zdobycia wymarzonej pracy jako programista aplikacji mobilnych – trzymam za Ciebie kciuki!

Mam nadzieję, że dołączysz do teamu cross-platform. 🔥 


Gdzie szukać ofert?

Poniżej wrzucam kilka popularnych serwisów. Pamiętaj, że możesz pisać bezpośrednio do rekruterów na LinkedIn.

✅ https://justjoin.it/all/mobile

✅ https://bulldogjob.pl/companies/jobs/s/role,mobile

https://nofluffjobs.com/pl


Moja książka o Flutterze. 💙

Moja książka "Flutter. Podstawy" miała niedawno swoją premierę. Jeśli Flutter Cię interesuje, to odsyłam Cię na stronę wydawnictwa Helion, gdzie już teraz możesz kupić swój egzemplarz.

https://pbyc.pl/flutter-podstawy

Tagi