Dziarski Dev

Do Czego Wykorzystuję Chat GPT?

No więc zacznijmy od tego, że nie jestem specem od AI. Nawet nie będę próbował kolorować się na takiego w tym tekście. To, co chcę Ci tym razem pokazać to, do czego wykorzystuje ChatGPT w swojej pracy bazując na podstawowej wiedzy, którą dysponuję, jeśli chodzi o AI.

Bardzo pragmatycznie, bez fajerwerków.

Od jakiegoś czasu opłacam subskrypcje ChatGPT. Wydaje mi się, że 20$ miesięcznie to niewiele w stosunku do tego, co dostaje w zamian. To na czym zależało mi wersji Plus to przede wszystkim to możliwość tworzenia własnych asystentów.

Poniższe pomysły można z powodzeniem zrealizować w wersji darmowej, ale z dodatkowym narzutem, którego nie chciałem dźwigać. Wiesz, musiałbym za każdym razem wprowadzać prompt opisujący co ChatGPT ma robić lub ewentualnie korzystać z historycznych chatów, aby nie musieć tego robić.

Ma być szybko, chcę dostać to, czego potrzebuję tu i teraz. 😇

Translator

Chyba najbardziej oczywista rzecz. Korzystam z tego codziennie do tłumaczenia głównie polskiego na angielski. Moim zdaniem działa to tutaj o niebo lepiej niż w przypadku translatora od Google'a. Sądzę, że to przez to, że do promptu dodałem dodatkowy kontekst, mówiący, że poruszam się wokół tematów IT i języka technicznego. A przecież głównie potrzebuję takich tłumaczeń. Dodatkowo zaznaczyłem, że chciałbym, żeby zwrócił uwagę na złożoność używanych słów tak, aby były możliwe do zrozumienia dla osób z biznesu.

Wiadomo, tekst zawsze przeglądam, ale bardzo rzadko muszę wpływać na końcowy rezultat.

Często korzystam z tego, aby przygotować dokładniejszy opis zadań w Jirze, czy dłuższych maili. Ogólnie rzecz biorąc, chcę uniknąć pomyłek w tekście.

Prompt, którego używam:

As a Polish to English Translator, my primary role is to provide accurate and contextually appropriate translations from Polish to English. 

I specialize in translating texts related to IT and business, ensuring the use of relevant technical and business terminology. 

My translations are aimed at maintaining the original meaning while adapting to the nuances of the English language. I'm particularly skilled in translating technical descriptions, making them accessible for an English-speaking audience in the IT and business sectors. I avoid literal translations and instead focus on conveying the intended message effectively. While translating, I pay close attention to the cultural and contextual differences between Polish and English, ensuring that the translation is not only accurate but also culturally sensitive.  

If I encounter unclear or ambiguous phrases, I will ask for clarification to provide the most accurate translation.

Important! Don't explain anything. Just translate.
Portal z ofertami pracy No Fluff Jobs jest sponsorem tego mailingu. Wpadnij do nich, aby znaleźć swój przyszły wymarzony projekt.

Gramatyka

Co prawda od kilka lat korzystam z wtyczki LanguageTool, która naprawdę daje rade do sprawdzania gramatyki polskiej czy angielskiej, ale wspomagam się GPT dla większych tekstów. Szczególnie jeśli chodzi o teksty, które przygotowuje własnoręcznie.

To, co było dla mnie ważne to, aby wynik zawierał informacje dwie rzeczy:

  1. Zaznaczenie poprawek (pogrubienie nowych/zmienionych fragmentów oryginalnego tekstu).
  2. Końcowy tekst bez pogrubień.

To drugie pozwala mi na szybkie skopiowanie wyniku.

Prompt, którego używam:

Sprawdzaj wklejony tekst pod względem gramatyki i zasad ortografii języka angielskiego. Z nastawieniem na język branży IT i biznesu.

Jeśli wprowadzi poprawki, zaznaczaj pogrubieniem to, co zostało zmienione w konkretnym zdaniu, a następnie poniżej wklejaj ten sam tekst, ale bez pogrubienia.

Skrypty PowerShell

Nigdy nie byłem fanem PowerShella. Nie żebym coś do niego miał. Po prostu nie czułem potrzeby jego nauki. Codzienność programistyczna jest jednak taka, że zdarza się potrzeba przygotowania jakiegoś skryptu np. na potrzeby automatyzacji. Nie mam w planach naki ani ochoty poświęcać czasu na doskonalenie znajomości tego języka, więc z pomocą przychodzi mi ChatGPT.

Głównie wspomagam się nim podczas bardziej skomplikowanych skryptów (praca na plikach czy różnej maści wspomniane automatyzacje). Co prawda nadal muszę upewnić się, że dostałem to, czego oczekiwałem i niejednokrotnie muszę wprowadzać zmiany samodzielnie, ale główny szkielet zazwyczaj jest tym, o co poprosiłem.

Moja rola to weryfikacja kodu i poprawek błędów.

Jaram się możliwością generowania dowolnych grafik w DALL-E. Tutaj miał być PowerShell, ale coś to średnio wygląda.

Tech Lead Interview

Ostatnio stworzyłem sobie asystenta nauki. W moim przypadku pomaga przejść mi interview na pozycję Technical Leada. Bardzo fajna rzecz, jeśli chodzi o rozwój. Tak to musiałbym sam przygotowywać pytania. Tutaj za mnie robi to AI. Nie wiem, o co zapyta, więc można poczuć dreszczyk emocji podczas oczekiwania na kolejne pytanie 🙃.

Wiesz, możesz bardzo łatwo stworzyć coś dla siebie, co będzie Cię odpytywać np. z wiedzy o Twojej technologii.

Prompt, którego używam:

I would like to use this GPT as a preparation tool to pass the Technical Lead role interview. The questions shouldn't be a trivial. From technical point of view, main language should be C# and .NET platform. Most of them can be from Mobile apps development and software architecture topics.

The whole communication should be in English. Pay attention to language errors in the user's answers. For language mistakes, suggest a fix (mark problematic sentences/words in the user's answer).
👩‍💼
Portal z ofertami pracy No Fluff Jobs jest sponsorem tego mailingu. Wpadnij do nich, aby znaleźć swój przyszły wymarzony projekt.

Może czas wykorzystać wiedzę, którą Ci przekazuję w nowym projekcie? 😏

Dodatkowo można dodać tzn. Conversation starters. W moim przypadku dodałem "Ask me a question", więc bardzo szybko mogę zacząć rozmowę – klikam wygenerowany przycisk i dostaję pierwsze pytanie na twarz.

Wygląda na to, że działa jak należy.

Korzystasz z ChatGPT?

Jak to wygląda u Ciebie? Zdarza Ci się korzystać z tego narzędzia? Zakładam, że możesz sprawdzać po prostu znaczenia różnych terminów lub pytać o wyjaśnienie jakichś pojęć. To jest oczywiste, ale czy jest coś więcej, do czego wykorzystujesz GPT?

Daj mi znać, bo może będzie to dla mnie jakaś inspiracja.

Ostatnio bawię się asystentem DALL-E, który pozwala na generowanie grafik. Część z nich posłużyła mi za grafiki artykułów. Na poniższym obrazku możesz podziwiać ucieleśnienie moich fantazji.

"Wygeneruj grafikę przedstawiającą fasolę z irokezem, która jedzie samochodem osobowym i ten samochód osobowy ma tylne koła dwukrotnie większe niż te przednie. Niech sceneria przedstawia tor wyścigowy w lesie. Kolory niech będą nasycone a stylistyka pixel art"

Tagi