Dziarski Dev

Jesteś Inżynierem – Weź Za To Odpowiedzialność.

Siemano 👋 Wakacje w trakcie, ale nawet jeśli jesteś na urlopie, to nie powinieneś brać wolnego od odpowiedzialności. Temat akurat jak znalazł po powrocie.

Na końcu artykułu mam do Ciebie dwie prośby. Tymczasem, przechodzimy do mięcha!

"It's not my responsibility"

Jest duża szansa, że to gówno prawda. Czasami możesz sądzić, że coś jest poza Twoimi obowiązkami – typowymi, domyślnymi obowiązkami. No bo weźmy na tapet np. pomaganie juniorom. Oczywisty temat. Można się bez tego obejść w swojej karierze i jakoś to pójdzie. Nikt nie mówił Ci o tym na rekrutacji, w umowie pewnie też nie masz tego wpisane.

Tylko co z tego?

Jeśli wprost nazywasz, że coś nie jest Twoją odpowiedzialnością i zostawiasz temat, kwitując go tylko tym zdaniem, to kiepsko – trudno będzie Ci piąć się po szczebelkach kariery programistycznej. Zastanówmy się trochę nad tym trochę głębiej, bo każdy z nas, każdego dnia jest niewolnikiem swojej złotej klatki.

💡
Złota klatka – Oznacza zamknięcie się na inne punkty widzenia czy postawy. Może wynikać z silnej pewności siebie, arogancji lub w najczęstszym przypadku przyzwyczajenia się do otaczającej rzeczywistości. Przez co trudno jest nam zobaczyć coś więcej, niż to do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

Żeby było jasne. Nie w tym rzecz, żeby zgadzać się na wszystko, bo musisz być proaktywny, milutki, świecić przykładem i zajmować się każdą spychologią. Rzecz w tym, żebyś nie reagował instynktownie postawą obronną, bo proponowana Ci jest aktywność odmienna od tej, do której byłeś do tej pory przyzwyczajony.

🚨
Świadomie analizuj aktywności, które pojawiają się w Twojej codzienności. To, że czegoś do tej pory nie robiłeś, to nie oznacza, że jest poza Twoimi obowiązkami. Jeśli jednak jesteś pewny, że tak w istocie jest, to pomyśl, co możesz na tym ugrać. Jeśli nic, to odmów dyplomatycznie i nie angażuj się.

Jeśli chcesz iść do góry i zwiększać swoje możliwości to nie ma innej rady jak tylko wywiązywać się z obecnych obowiązków i zaczepiać te, które dotyczą roli tej o krok wyżej.

Uproszczony schemat myślenia. Użyj go, aby decydować o tym, czy należy się czegoś podjąć, czy też nie.

Jasne jest, że każde przedsięwzięcie ma swoje plusy i minusy. I nie ma co zaklinać rzeczywistości. Pytanie, czy te minusy, które widzisz, rzeczywiście nimi są.

Dlatego, zanim coś osądzisz, przeanalizuj to, zrozum, daj sobie chwilę z tym pobyć. Warto dać sobie chwilę na głębszą analizę. To normalne, że możesz zostać wytrącony z równowagi, jeśli coś wydaje się "bezczelną próbą" wrzucenia Ci nowej odpowiedzialności. Pamiętaj, że tam, gdzie pojawiają się nerwy, tam decyzje mogą być błędne. Ochłoń, pomyśl i wróć do tematu. Nie zawsze osoba, która coś Ci proponuje, musi dostać odpowiedź tu i teraz. Twoim celem jest wskoczenie wyżej. Bez prób podejmowania nowych tematów to się nie stanie. 🤷

Bierz odpowiedzialność za to, co robisz.

Developerka to nie tylko kawka w kuchni, owocowe czwartki, integracje za gruby 💰 czy szkolenia. To wszystko jest po to, aby ułatwić Ci rzeczywistość, ale na koniec dnia oczekuje się od Ciebie profesjonalizmu. Wychuchana historyjka? Być może, ale mam doświadczenia, które wskazują, że IT stało (być może zawsze na swój sposób było, nie wiem) się miejscem, w którym wydumane ego całkiem nieźle się zagnieździło.

Moim zdaniem dzisiejszy nowoczesny programista to nie tylko gość od kodzenia. Moja percepcja jest taka, że u prawdziwego programisty, kodzenie to tylko pewny wycinek tego, co należy do Twoich podstawowych obowiązków.

A co mogę tutaj wymienić?

  • Praca z zespołem (nie mylić z pracą w zespole).
  • Pomoc przy wydawaniu wersji produktu (i nie, nie jest to odpowiedzialność liderów).
  • Przeglądy kodu.
  • Komunikacja z biznesem (i nie, nie jest to odpowiedzialność liderów).
  • Dostarczania wartości (nie tylko za pomocą kodu).

A to pewnie tylko kilka z nich – nasza codzienność jest bardziej skomplikowana. W wiele rzeczy jesteśmy "wplątani" i zauważ, proszę, że to wszystko wokół jest po to, aby pisać lepszy kod. Kod ma być wynikiem tych wszystkich interakcji i aktywności, które dzieją się w naszej codzienności.

Praca z kodem jest tą truskaweczką na torcie, ale zanim ją z niego ściągniesz i zjesz, to upiecz sobie najpierw na eleganckości tort, czyli skup się na ludziach wokół i procesach. W nich też musisz uczestniczyć.

Dasz wiarę, że spotkałem się z sytuacją, że "seniorzy" nie chcieli przygotowywać nowych wersji aplikacji (wyklikanie w TeamCity), sądząc, że to odpowiedzialność liderów zespołu?

Tak mniej więcej się czułem, gdy to usłyszałem.
👉
Wymagaj od siebie bycia inżynierem i profesjonalistą. Developerka to nie tylko kodzenie.

Nie trać celu z pola widzenia.

Jesteś członkiem tego mailingu, bo jak sądzę, chcesz piąć się wyżej. Zgodnie z tym Twoim celem musi być szukanie nowych aktywności, nowych interakcji z członkami zespołu. Każda oferta pomocy będzie Cię przybliżać do awansu, podwyżki i wiecznej chwały.

Amen. 🤜🤛


Swoją drogą, Radek Maziarka jeden z czołowych polskich konsultantów ostatnio także odniósł się do tego tematu. 👇

https://www.linkedin.com/posts/maziarka-radoslaw_czy-my-dev-qa-ux-sec-inne-role-techniczne-activity-7088042422080827392-XjIV

Wspomniany odcinek podcastu Better Software Design:https://bettersoftwaredesign.pl/episodes/62

Mega polecam, przesłuchałem zaraz po premierze całość i jeszcze bardziej mnie utwierdził w tym, o czym pisałem w tym artykule.


⚡️Dwie sprawy

1️⃣ Daj znać czy spotkałeś się w swojej karierze z jakąś dziwną "spychologią" lub podobną sytuacją, którą przedstawiłem powyżej. Chętnie przygotowałbym taką listę dev-grzeszków. 🌚

2️⃣ Jeśli ten mailing jest dla Ciebie wartościowy, wyciągasz z niego przemyślenia, to jeśli możesz i czujesz się z tym komfortowo, to udostępnij, proszę o tym informację w wybranym przez Ciebie social media. Pamiętaj, żebyś mnie oznaczył – będzie mi miło. 😊

Dzięki!


Tagi