“Social Project” – Xamarin Workbook #1

Cześć!

Ponad pół roku minęło od mojego ostatniego wpisu na programistabyc.pl. Jest to wystarczająco długo, aby ponownie wrócić do regularnego (mam nadzieję!) pisania. Na dobrą sprawę po zakończeniu ostatniej edycji “Daj się Poznać” blog kompletnie zamarł. Zdecydowanie zabrakło jakiegoś bacika motywującego do pisania.

Po kilku próbach powrotu oraz ze zdecydowanie większym bagażem doświadczenia zbieram się do rozwijania bloga!

Jaki jest plan?

Od długiego czasu jestem bezpośrednio związany z technologiami mobilnymi. Moim konikiem jest Xamarin, co nie oznacza, że ograniczam się tylko do niego. Zaraz obok Xamarina stoi programowanie natywne (głównie Android). Chcę wykorzystać to z czym mam do czynienia na codzień. Co oznacza, że większość wpisów będzie traktować o technologii Xamarin. Ok, ale czy mam coś do zaproponowania już teraz?

Inżynierka

Tak! Jestem w trakcie projektowania oraz wstępnych prac przy tworzeniu aplikacji dla celów mojej pracy inżynierskiej. Jednym z założeń, które sobie postawiłem jest regularne opisywanie prac nad aplikacją na blogu. Jest to o tyle dla mnie ważne, że w pewnym sensie pomoże mi to bardziej świadomie rozwijać projekt, który swoją drogą nie zakończy się wraz z otrzymaniem dyplomu, ale zostanie wydany do Google Play oraz AppStore.

Nie chcę przedstawiać kodu linijkę po linijce. Bardziej skłaniam się ku opisywania działań, które podejmuję podczas prac nad projektem. I mam tu na myśli narzędzia, biblioteki, zewnętrzne pomoce, case study czy choćby rozwiązania konkretnych problemów, które napotkam. Chciałbym stworzyć pewnego rodzaje workbook tego projektu. Wszystko fajnie, ale czym jest ten projekt? Już śpieszę z wyjaśnieniem.

Założenia

Tematem mojej pracy inżynierskiej jest “Aplikacja mobilna wspomagająca działania prozdrowotne“. Kiedy wybrałem ten temat, odrazu wiedziałem, że nie chciałem stworzyć typowej aplikacji do zdrowego odżywania się oraz uprawiania sportu. I tu narodził się pomysł aplikacji do łączenia się w grupy, wspólnego uprawiania sportu a przede wszystkim rywalizacji. Roboczo nazwałem go “Social Project”. Czym dokładnie ma ona być?

Każdy z użytkowników ma możliwość utworzenia wyzwania, na co składa się:

  • wybranie modułu,
  • określenie warunków rywalizacji,
  • opcjonalne zaproszenie znajomych lub oczekiwanie na dołączenie innych ludzi,

Co kryje się pod tymi krokami? Modułem nazywam rodzaj wybranego sportu tj. siłownia, rower, bieganie itd.. Moduł definiuje jakie warunki rywalizacji mogą zostać określone. I tak np. podczas jazdy rowerem może być ważny dystans, ale podczas wyciskania sztangi na siłowni ciężar, ilość powtórzeń. Sama rywalizacja będzie opierać się na spełnieniu warunków przez jedną ze stron (przebiegnięciu pewnego dystansu w określonym czasie lub wykonaniu kilku powtórzeń na ławeczce). Nie mam jeszcze konkretnego pomysłu na rozwiązanie problemu wiarygodności rywalizacji. Na razie skłaniam się ku graniu fair play.

Aplikacja będzie zawierała prosty czat, system powiadomień. Profil użytkownika będzie odgrywał tu znaczącą rolę, dlatego logowanie do aplikacji będzie odbywać się za pomocą portali social media. Myślę nad wprowadzeniem pewnego systemu punktacji, a co za tym idzie rankingów – tutaj potrzebuję czasu na określenie jak ma to wyglądać i w jaki sposób działać.

Z czym chcę pracować? Jak już pisałem wcześniej wszystko zostanie oparte o platformę Xamarin przy wykorzystaniu MVVMCross. Backend chcę oprzeć o Firebase Google’a myślę, że będzie on wystarczający na potrzeby aplikacji(przynajmniej przy obecnych założeniach). Reklamy to oczywiście AdMob. Do raportowania błędów użyję Crashlytics z Firebase.

Jak często?

Trudno powiedzieć, chciałbym utrzymać tendencję to wrzucania przynajmniej jednego postu tygodniowo, ale jest to uzależnione on szybkości prac nad projektem. Jeżeli coś będzie warte opisania, z pewnością się pojawi. Być może jesteś zainteresowany technologią Xamarin i chcesz dokładniej poznać konkrente wątki z nim związane? Śmiało napisz komentarz pod postem, skontaktuj się przez fanpage na facebooku lub po prostu napisz na kontakt@programistabyc.pl

Do następnego!

Newsletter

Zapisz się do mojego newslettera, aby nie przegapić nowych postów.

Dodatkowo wyślę Ci darmowego ebooka mojego autorstwa zawierającego mnóstwo wskazówek dla programisty aplikacji mobilnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu