Jade-ERP #2 – Struktura okien

W tym wpisie chciałbym przedstawić obecny stan projektu Jade-ERP. Póki co nie będę opisywał kodu – tym zajmę się w przyszłym wpisie. Na ten moment pracuje na funkcjonalnością wyświetlenia listy kontrahentów, a także wybranej karty kontrahenta.

 

 

…powoli

Zależy mi na sensowym rozdysponowaniu zadań pomiędzy modele widoków oraz sprawną wymianę informacji między nimi. Mój plan na najbliższy czas:

  • implementacja dodawania nowych kontrahentów
  • implementacja możliwości konfigurowania widocznych kolumn na liście kontrahentów
  • dynamiczna zmiana dostępnych przycisków w pasku narzędzi listy (o tym później)

 

Gdy ukończę te trzy rzeczy, postaram się stworzyć odpowiednie abstrakcje, aby z mniejszym nakładem pracy dodawać kolejne ekrany list oraz szczegółów. Postanowiłem, że pójdę tą drogą, ponieważ  jest dla mnie łatwiejsza. Tym bardziej, że zależy mi na jak najszybszym dodaniu pierwszej działającej funkcjonalności do programu a tą są właśnie listy kontrahentów oraz szczegóły.

 

Poniżej przedstawiam aktualną strukturę projektu: 

Struktura interfejsu użytkownika

Poniżej przedstawię aktualny widok listy kontrahentów oraz wybranej karty kontrahenta. Zaznaczam, że w tym momencie nie skupiam się zbytnio na wyglądzie aplikacji – chcę jak najszybciej uzyskać pierwszy działający moduł.


Lista kontrahentów


Karta kontrahenta


 

Natomiast z czego składają się widoki? Na poniższym zrzucie ekranu zaznaczyłem trzy obszary, które teraz opiszę.

 

Na samej górze przewidziałem miejsce dla paska zawierającego przyciski do otwierania poszczególnych list tj. kontrahentów, towarów, dokumentów lub okien ustawień. Nowe okna będą otwierane jako zakładki kontrolki zaznaczonej kolorem pomarańczowym (cyfra 1).  Zawartość zakładki przedstawia widok zaznaczony kolorem różowym(cyfra 2). Przy tworzeniu logiki widoku głównej kontrolki zawierającej zakładki(cyfra 1), priorytetem było dla mnie aby nowa zakładka zawierała dowolną zawartość. Osiągnąłem to używając szablonów.

Widok oznaczony cyfrą 3 należy do widoku okna głównego. Jego zadaniem jest umożliwienie użytkownikowi interakcji z aktywną zakładką, przyciski na nim dostępne będą zmieniały się w zależności od jej rodzaju. Pierwszą myślą było aby dla każdego nowego rodzaju zakładki tworzyć nowy, odpowiednio zmodyfikowany pasek narzędziowy. Odrzuciłem ten pomysł ze względu na to, że powstało by wiele takich pasków, które nie dość, że wyglądały by podobnie to także wykonywałyby w zasadzie te same zadania. Na ten moment nie mam jeszcze stabilnego rozwiązania, natomiast mam nadzieję, że w następnym wpisie będzie to już działać tak jak tego chcę.

 

 

Skromnie

W kolejnym wpisie dotyczącym projektu, przedstawię przede wszystkim sposób komunikacji pomiędzy modelami widoków, wtedy też powinienem pokazać w końcu kod programu. Zachęcam do wyrażenia opinii o projekcie. Tymczasem wracam do projektowania!

Newsletter

Zapisz się do mojego newslettera, aby nie przegapić nowych postów.

Dodatkowo wyślę Ci darmowego ebooka mojego autorstwa zawierającego mnóstwo wskazówek dla programisty aplikacji mobilnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu