Xamarin – Customers Manager – #1 – Wprowadzenie

Cześć!

Od ponad dwóch lat pracuję jako Xamarin Developer, a dodatkowo rozwijam się w programowaniu natywnym. Mimo to, w zasadzie nie pojawił się żaden techniczny wpis na blogu traktujący, o technologii jaką jest Xamarin. Na początku roku dodałem dwa wpisy opisujące rozwój aplikacji, którą w tamtym czasie rozwijałem właśnie przy wykorzystaniu Xamarina, ale zmieniłem decyzję i piszę ją teraz w podejściu natywnym. Być może napiszę coś o tym więcej w przyszłości.

W ostatnim czasie zauważyłem trend na rynku pracy związany ze zwiększonym zainteresowaniem firm, właśnie Xamarin developerami. Według mnie oznacza to, że mimo wszystko warto jeszcze dać szansę tej technologii, wbrew temu, co można usłyszeć o jej żywotności.

Do celu

Witam Cię w pierwszej części serii artykułów, w których stworzymy prostą aplikację Xamarin na obie platformy iOS oraz Android.

Zapytasz, co będziemy robić. Spieszę z odpowiedzią.

Stworzysz prostą aplikację do zarządzania klientami. Ekranem startowym będzie ich lista, dodasz możliwość ich dodawania, edytowania oraz usuwania. Skorzystasz z Xamarin Native przy wsparciu frameworka MvvmCross jako głównego motoru napędowego. Zawrzemy większość logiki w warstwie corowej. Będziesz zaskoczony tym, w jak krótkich czasie dostarczysz aplikację na obie platformy. Użyjemy gotowych bibliotek, które pozwolą natychmiastowo uzyskać np. okna dialogowe i uwaga – bez pisania kodu po stronie każdej z platform.

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego też dodamy prostą walidację danych – nie pozwolimy użytkownikom wprowadzić błędnych danych. Zobaczysz wzorzec MVVM w akcji, a wcześniej wspomniany MvvmCross wspomoże Cię w działaniach. Połączysz widok z modelem widoku za pomocą tzw. data bindingu. Model widoku, następnie odpowiednio skomunikujesz z serwisem do pobierania listy klientów. A na koniec zaprezentujesz gotową aplikację swojemu pracodawcy, a ten da Ci 100% podwyżki.

Czy brzmi to kusząco?

Obserwuj bloga, bo już wkrótce druga część, w której skonfigurujemy odpowiednio projekt i wyświetlimy Hello World na ekranie Twojego smartfona.

Jeszcze jedna sprawa.

Jeżeli jesteś zainteresowany rozwojem w technologii Xamarin – będę wdzięczny za informację o tym. Skorzystaj z kontakt@programistabyc.pl lub po prostu dodaj komentarz.

Koniecznie zapisz się do newslettera!

Cześć!

Newsletter

Zapisz się do mojego newslettera, aby nie przegapić nowych postów.

Dodatkowo wyślę Ci darmowego ebooka mojego autorstwa zawierającego mnóstwo wskazówek dla programisty aplikacji mobilnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu