Jak zadbać o siebie?

Jesteśmy programistami! Tak, brzmi to dzisiaj bardzo dumnie. Same profity: duże stawki, bonusy, przebywanie w klimatyzowanym biurze. Wszystko super ale – zastanów się – czy w tym wszystkim nie zapominasz o sobie i tym jak się prezentujesz? Myślę, że czasy programistów czy informatyków(zdecydowanie rozdzielam te pojęcia), którzy nie przywiązywali wagi do swojego wyglądu oraz zdrowia już dawno odeszły w zapomnienie.

 

Mamy XXI wiek i przyszedł czas na eleganckich i zdrowych programistów

 

 

Kilka kroków

 

Zadbaj o wygląd zewnętrzny

Moim zdaniem jest to najważniejszy punkt ze wszystkich, które przedstawię. Chyba większość zgodzi się ze mną, że wbrew popularnemu przysłowiu wielu ludzi jednak ocenia książkę po okładce. Gdy spotykasz ludzi po raz pierwszy w swoim życiu, ważne jest to pierwsze wrażenie, często to ono właśnie buduje znajomość, dlatego zadbaj o to jak wyglądasz – nie daj powodu innym ludziom, aby źle Cię ocenili. Nie chodzi tu wcale o wydawanie majątku na ubrania i (olaboga!) zabiegi upiększające – schludny wygląd wystarczy. Uwierz mi, że wzrośnie poziom Twojej wiary w siebie, co zdecydowanie przełoży się na lepsze wyniki w pracy i w życiu codziennym.

 

Zadbaj o aktywność fizyczną

Jesteśmy programistami, spędzamy codziennie co najmniej osiem godzin przed komputerem. Często zapominamy, że siedzący tryb życia jest naszym cichym zabójcą. Nasz organizm potrzebuje aktywności fizycznej. Jeżeli nie zadbamy o to, to po dłuższym czasie z dużym prawdopodobieństwem zaczniemy tyć i z pewnością źle się czuć.

Nie powinieneś pozwolić sobie na to, żeby urósł Ci brzuch, więc zacznij biegać lub ćwiczyć. Do tego drugiego wcale nie potrzebujesz siłowni, dietetyków czy wyspecjalizowanych planów ćwiczeń, wystarczy trochę wolnego miejsca w domu, samozaparcia, chęci poprawienia swojej sylwetki oraz swojego samopoczucia. Jak ze wszystkim, początki mogą być trudne, ale nie warto się poddawać. Po pewnym czasie spostrzeżesz, że daje to wiele satysfakcji – będziesz chciał więcej.

Być może w niekrótkim czasie staniesz się programistą z wysportowaną i przyciągającą wzrok sylwetką – chyba jest o co walczyć?

 

Zadbaj o zdrowie psychiczne

W życiu programisty oraz oczywiście każdego człowieka bardzo ważne jest zdrowie psychiczne. Nie jestem psychologiem, aczkolwiek mam kilka sposobów dzięki, którym jeszcze nie zwariowałem w natłoku pracy i obowiązków.

Przede wszystkim(na co zwracałem uwagę,we wcześniejszych wpisach) ważna jest motywacja. To dzięki niej mamy energię do działania i podejmowania nowych wyzwań. To dzięki niej mamy cel oraz chęć do działania. To m.in. ona trzyma nasze zdrowie psychiczne w odpowiednim stanie. Dlatego też należy dbać o jej odpowiedni poziom.

Stosuj prosty system nagród. Nagradzaj się za każde pomyślne zakończenia pewnego ustalonego wyzwania. Niech będzie to coś co sprawia Ci radość.

Po każdej pracy człowiek potrzebuje odpoczynku, aby zregenerować swoje ciało po wysiłku, ale też po to aby mózg miał szansę ochłonąć. Jako programiści szczególnie powinniśmy dbać o to drugie, ponieważ jest to poniekąd narzędzie naszej pracy. To dzięki wypoczętemu mózgowi mamy masę pomysłów oraz chęć do działania. I to co powiem, może spodobać się wielu osobom: nie odmawiaj sobie snu. Nie pozwól sobie na częste niedosypianie – jest to Twój wróg. Jeżeli zdarzy się raz na jakiś czas – w porządku. Częściej? Zapanuj nad tym.

Raz na jakiś czas, zrób sobie kilka chwil leniwego czasu. Takiego czasu, kiedy kompletnie o niczym nie myślisz powoli popijając swój ulubiony napój – polecam!

 

Dbajmy o siebie

Nasza praca ma to do siebie, że jest bardzo absorbująca. Często wpadamy w wir pracy, który wciąga nas na wiele godzin. Nie pozwólmy na to, abyśmy przestali myśleć o sobie – swoim zdrowiu i wyglądzie zewnętrznym.

 

Dbajmy o siebie!

 

 

Newsletter

Zapisz się do mojego newslettera, aby nie przegapić nowych postów.

Dodatkowo wyślę Ci darmowego ebooka mojego autorstwa zawierającego mnóstwo wskazówek dla programisty aplikacji mobilnych.

3 Komentarze. Zostaw komentarz

 • Moim zdaniem to nie ma nic wspólnego z informatyką a raczej brzmi jak artykuł z Cosmopolitana albo Men’s Health;) Nie czytałem całego bloga ale taki artykuł jest właśnie przyczyną dlaczego rzadko czytam polskie blogi. Oczywiście wszystko prawda, zdrowie i uroda i seks przede wszystkim ale z drugiej strony nie lubiani są programiści – gwiazdy. I jednak dla mnie osobiście liczą się umiejętności a nie kto szybciej biega czy zdrowiej się odżywia – głupie to bardzo moim zdaniem.

  Odpowiedz
  • Dzięki za komentarz. Masz rację, programiści-gwiazdy nie są raczej dobrze postrzegani. Sam post (przynajmniej w moim zamyśle) nie traktuje o tym, jak taką osobą zostać. Bardziej celuje w to, jak zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie podczas siedzenia przed monitorem przez wiele godzin dziennie.

   Istnieje przynajmniej kilka rodzajów blogów programistycznych. Mój ukierunkowany jest na wiele aspektów wokół bycia programistą. Dlatego też poruszam m.in. taką tematykę, ale nie stronię od wpisów technicznych.

   Pozdrawiam 😉

   Odpowiedz
 • Bardzo dobrze! Mnie tylko śmieszą licytacje niektórych programistów “kto spał mniej” – należy przede wszystkim szanować swoje “narzędzie pracy”, czyli umysł.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.
You need to agree with the terms to proceed

Menu